Vážené kolegyne  a kolegovia,

Po dlhom čase sa do pripomienkového konania dostala novelizácia Vyhlášky 491/2004 Z.t. o odmenách, náhradách výdavkov a náhradách za stratu času pre znalcov, tlmočníkov a prekladateľov.

            Ako každá novela, aj táto má svoje svetlé a tienisté stránky.  Vyhláška opäť diskriminuje z nášho pohľadu niektoré znalecké odbory, kde ako aj v minulosti pre niektoré odvetvia priznáva vyššie odmeny, nezávisle od potrebnej odbornosti, technologického vybavenia a iných preukázateľných faktov.  Sadzby za prevzatie spisu, vytlačenie čiernobielej a farebnej kópie a paušálna odmena za prípravu na pojednávanie zostali nezmenné,  napriek tomu že od ich zavedenia v roku 2004 sa čo to aj na Slovensku z ekonomického pohľadu zmenilo.

 Pozitívny je návrh na zvýšenie znalečného  a jeho výpočet vo vzťahu k priemernej mesačnej mzde v hospodárstve Slovenskej republiky, ale z pôvodného podielu cca tri stotiny v roku 2004 sa teraz navrhuje výška dvoch stotín (odhadom 26€ za hodinu), čo teda nepokrýva ani valorizáciu ani spätne nerieši žiadnu kompenzáciu za posledných 19rokov bez navýšenia sadzba. Len pre porovnanie je od januára 2023 v Českej Republike sadzba za znalecké úkony 800-1000CCZK podľa náročnosti úkonu, čo je v prepočte 32,83-41,03€.

            Zase raz sa plánuje aj oficiálne zakotviť krátenie znalečného, za neskoré dodanie znaleckého úkonu, čo je aj momentálne riešené  interným nariadením PZ.

            Asociácia SKOHMaZ, ktorej sa týmto chcem poďakovať,  predložila Hromadnú pripomienku, kde sa niektoré  sú návrhy na niektoré zmeny, ktoré sú v praxi nerealizovateľné a rovnako nie sú v záujme znalcov.  Prikladáme vám link, po kliknutí naň môžete predmetnú Hromadnú pripomienku podporiť a tak navrhované zmeny dostať do pripomienkového konania. Preto by som Vás chcel požiadať o jej podporenie aj zo strany znalcov cestnej dopravy.

Klikni SEM pre podporenie tejto Horomadne pripomienky, alebo si nakopíruj tento link do internetového prehliadača: https://www.mojapeticia.sk/campaign/hromadna-pripomienka-k-novele-vyhlasky-c.-491-2004-z.z.-(slov-lex:-lp-2023-525)/24f86e45-a346-4eea-9d97-52edd831938f

Predmetná pripomienka bola podporená viac ako 500hlasmi. Veríme, že prispeje ku zlepšeniu podmienok znaleckej činnosti.

Vopred ďakujeme za vašu podporu. V prílohe dokumentu priklusáme aj konsolidované znenie návrhu novelizovanej Vyhlášky 491/2004 Z.z.. Znenie vyhlášky si môžete stiahnuť kliknutím SEM.

S pozdravom

Vojto Hobor
AZCD

Postup na podporenie Hromadnej pripomienky:

1.Kliknite na link v texte vyššie.

2. Po otvorení stránky s Hromadnou pripomienkou kliknite na tlačítko PODPORIŤ

3. V ďalšom kroku vyberte, či ste Fyzická alebo Právnícka osoba

4.Vyplňte svoje kontaktní údaje

5.Do mailu vám pride potvrdenie vášho hlasovania, kliknite na POTVRDENIE PODPISU

6. Podporili ste Hromadnú pripomenku, ďakujeme.

No comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *